Czy kapsaicyna naprawdę wspomaga odchudzanie?

Może nie znasz jej nazwy, ale na pewno znasz ten smak! Kapsaicyna to substancja zawarta w papryczkach chili, która sprawia, że Twoje usta zaczynają palić!

Co to jest kapsaicyna?Nazwa kapsaicyna brzmi odrobinę egzotycznie, ale spotykasz się z nią na każdym kroku. Jest to naturalnie występujący alkaloid, którego źródłem są ostre papryczki chilli, habanero, jalapeno i wiele innych odmian.
Substancja ta ma charakterystyczny, duszący zapach i gorzki, wyjątkowo ostry smak. Po spożyciu pokarmy zawierające kapsaicynę stymulują receptory bólu w języku, powodując uczucie pieczenia. Należy pamiętać, że substancja ta nie jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego w przypadku pieczenia w jamie ustnej należy je przepłukać tłuszczem, np. mlekiem lub olejem.

Wpływ kapsaicyny na zdrowie

Działanie kapsaicyny na organizm ludzki jest głęboko zróżnicowane. Według przeprowadzonych badań klinicznych stwierdzono, że substancja ta ma wiele właściwości zdrowotnych takich jak:
– przede wszystkim ma działanie przeciwbólowe,
zmniejsza ryzyka zawału serca,
– donosowe stosowanie zmniejszania objawy niealergicznego całorocznego nieżytu nosa,
– pomaga na nadciśnienie,
– działa na bakterię Helicobacter pylori, która jest głowną przyczyną wrzodów żołądka,
– działa dezynfekująco po wszelkich ukąszeniach i ugryzieniach,
– jest skuteczna w leczeniu neuropatii cukrzycowej i neuropatii popółpaścowej.

Musimy pamiętać, że kapsaicyna w dużych dawkach może powodować podrażnienie oczu, przewodu pokarmowego czy otwartych ran. Szczególnie ostrożne w jej przyjmowaniu powinny być osoby, które mają problem z nadciśnieniem, kobiety w ciąży czy matki karmiące.

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa kapsaicyna?

Od wieków znane są właściwości odchudzające kapsaicyny. Liczne badania wykazały, że regularne spożywanie tej substancji zwiększa termogenezę. Dzięki temu przyspiesza się nasz metabolizm i waga leci w dół.
To, czy kapsaicyna odchudza, zależy od czasu jej przyjmowania. Nie oczekujmy więc efektów po pierwszych dwóch tygodniach suplementacji, bo takich jeszcze nie będzie.
Kapsaicyna zmniejsza apetyt przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spalanej energii. Pomaga spalać tkankę tłuszczową, gdyż powoduje jej wewnątrzkomórkowy rozkład.
Najlepszą formą przyjmowania kapsaicyny są tabletki. Największą popularnością wśród suplementów diety zawierających tą substancję cieszy się Fat Burn Active.
Jest to wieloskładnikowy reduktor tkanki tłuszczowej, który dodatkowo przyspiesza metabolizm i dostarcza dodatkową energię podczas treningów.

Podsumowanie
Okazuje się, że kapsaicyna nie tylko bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale też skutecznie wspomaga odchudzanie. Dlatego zastanówmy się, jak włączyć ją do swojego planu żywieniowego i który skuteczny suplement diety wybrać.